W połowie lat 90. XX wieku, gdy sprowadzono do Polski kotły retortowe, ustanowiono dla nich specjalny gatunek paliwa: ekogroszek – czyli węgiel kamienny sortymentu groszek o polepszonych i powtarzalnych parametrach: niższej zawartości popiołu, siarki i wilgoci. Takie paliwo – spalane w tych nowoczesnych kotłach w sposób poprawny, dokładnie odwrotnie niż w starych kotłach – miało gwarantować bardzo małą emisję zanieczyszczeń. I – przy dotrzymaniu wszystkich powyższych warunków – faktycznie tak jest.
Ekologiczność tego paliwa polega na tym, że jego spalanie związane jest z mniejszymi szkodami dla środowiska, niż w przypadku paliw wysokoemisyjnych. Spalanie ekogroszku wydziela mniej dymu, niższa jest emisja dwutlenku węgla, dioksyn, węglowodorów aromatycznych, tlenków siarki, furanów i pyłów. Po spaleniu zostaje mniejsza ilość popiołu. Trzeba przy tym podkreślić, że ekogroszkiem nie są podróbki tego paliwa wytworzone z miału węglowego niskiej jakości z dodatkiem substancji wiążącej.
Jak rozpoznać wysokiej jakości ekogroszek?
Dobry ekogroszek, który będzie się palił długo, dostarczał dużo ciepła i pozostawiał minimalną ilość odpadów, powinien charakteryzować się poniższymi parametrami:
- Kaloryczność: ≥ 24 MJ/kg
- Zawartość siarki: ≤ 1%
- Zawartość wody: ≤ 12%
- Substancje niepalące: ≤ 12%
- Spiekalność: RI < 10
- Granulacja: 5-25 mm
Nasz Ekogroszek GRIZZLY i Ekogroszek GRIZZLY Standard jest zgodny z wymienionymi powyżej parametrami.
Czy warto wybrać ekogroszek?
Duża popularność workowanego ekogroszku na rynku wynika z jego niewątpliwych zalet:
- Paląc się długo i wydajnie, wydziela dużo ciepła i pozostawia niewiele popiołu
- Obsługa pieca opalanego ekogroszkiem wymaga niewielkiego nakładu pracy – napełnienia zbiornika z paliwem i usunięcia raz w tygodniu popiołu
- Łatwe ustawienie parametrów kotła, optymalne wykorzystanie paliwa
- Wysoka sprawność i niższe koszty eksploatacji kotłów retortowych stosowanych do spalania ekogroszku w porównaniu z tradycyjnymi kotłami rusztowymi
- Znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (25%) i pyłów (ponad 90%)
Chociaż zwrot kosztów na wymianę pieca zazwyczaj następuje dopiero po kilku latach, ze względu na proekologiczne cechy ekogroszku, warto takie koszty ponieść.